למה אנחנו עייפים בצהריים?

למה אנחנו כל כך עייפים בצהריים?

המחזוריות שולטת במציאות שלנו ומווסתת אותה, כאשר המחזור העיקרי שלפיו אנו חיים מכונה סירקדיאני, יממתי. באופן מולד, יש לנו שעון פנימי בעל מחזוריות קבועה, ארוכה במעט מ-24 שעות, מחזוריות המכילה פרק שינה ופרק ערות. השעון הזה הוא למעשה מערכת שמתאמת בין מערכות הגוף לעולם החיצוני. בשעת הצהריים, בין 13:00-16:00 , נפתח בגוף "שער שינה" המערכות מורידות קצב ורבים מכנים את ההרגשה הזה "שעת השבירה".

לרוב מקושרת תחושת העייפות לארוחת הצהריים, אבל במציאות קיים מעט קשר ישיר לארוחה עצמה, שכן את התחושה הזו אנו לא מרגישים גם אחרי ארוחת בוקר או צהריים, על אף שהן לעתים "כבדות" יותר.

במחקר שנערך בארה"ב ע"י מומחה לקרדיולוגיה, נלקחו 3 קבוצות מחקר בנות 12 איש האחד, אחת אשר אכלה צהריים בשעה 10:00,השנייה ב-14:00 והשלישית לא אכלה כלל. למרות ההבדלים בין השעות, כל הקבוצות התלוננו על עייפות צהריים במידה שווה, מחקרים דומים שנערכו בעולם הגיעו לממצאים זהים.

העייפות נובעת 3 סיבות עיקריות:

1.אבולוציונית- במשך מיליוני שנים כל בעלי החיים נהגו לנוח בשעות הצהריים- מנהג אשר נשמר עד עצם היום הזה. משערים כי הסיבה לכך נובעת מן העובדה שיבשת המוצא של בני האדם ושל בעלי החיים היא אפריקה- בה החום בצהריים רב ולכן בעלי החיים העדיפו לא לבזבז אנרגיה בשעות החמות. מאחר שגם אנחנו דומים לכל שאר היונקים, כמו למשל קופים ואריות- גם אנחנו אקטיביים מאוד בשעות הבוקר, מעדיפים לנוח בשעות הצהריים החמות (בין 13:00-15:00) ולחזור לפעילות בשעות אחר הצהריים.

2.פיזיולוגית-המחזור הטבעי של הגוף המונחה ע"י "השעון צירקדי" וההומאוסטזיס אשר נמצא במחזוריות של:7 שעות,-עייפות- עלייה- שיא וחוזר חלילה כלומר 7-6 שעות אחרי שאנו מתעוררים ב"שיא",המטבוליזם של הגיף יורד ויחד איתו עולה חום הגוף הגורר עייפות ומאפשר לגוף לבצע בעיקר מטלות פשוטות.למעשה השעון שלנו מכוון לשני "פיקים" ביום. הראשון בשעות הבוקר בין 8-10 והשני בין 16:00-18:00.

3.תזונתית-מחקרים מראים כי הנפילה בצהריים מגיעה בין אם אכלת צהריים או לא, אך ארוחה כבדה מחמירה את המצב,בייחוד עם המזון מורכב מפחממות ברובו.